IFORMACJA DOT. ZMIANY PRZEPISÓW
Na podstawie ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1165) oraz ustawy z dnia 25 września 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1494) nastąpiły nastepujące zmiany:
1.Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia ( wcześniej 1 miesiąc).
2. Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności (do 16 roku życia) może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności (wcześniej 1 miesiąc).
3. Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności - to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
4. Jeżeli ponowny wniosek został złożony w okresie ważności danego orzeczenia, przewodniczący zespołu wydaje niezwłocznie zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.
5. Karty parkingowe, o których mowa w art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym których termin ważności upływa do dnia 30 września 2024 r., zachowują ważność do dnia 31 marca 2025 r.
ŚWIADCZENIE WSPIERAJĄCE
W poniższym linku znajdują się informacje Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności dot. świadczenia wspierającego:
https://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/wojewodzki-zespol-do-spraw-orzekania-o-niepelnosprawnosci/swiadczenie-wspierajace
Wniosek i kwestionariusz dot. ustalenia poziomu potrzeby wsparcia można pobrać tu:
https://suw.bip.gov.pl/wzon/wojewodzki-zespol-do-spraw-orzekania-o-niepelnosprawnosci.html
Wydawanie kart parkingowych – zmiany!
Dnia 29.09.2023 r. zmianie ulega tryb wydawania kart parkingowych. W związku z utratą mocy rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 10.06.2021 r. (Dz. U. 2021 r., poz. 1123) zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1438) na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2023 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. z 2023 r. poz. 1118) powracają przepisy obowiązujące przed pandemią. Najważniejsze zmiany to:
- utrata ważności formularza wniosku obowiązującego podczas pandemii i powrót do formularza wniosku obowiązującego przed pandemią https://bip.powiatwodzislawski.pl/res/serwisy/pliki/33288659?version=1.0
- osoba niepełnosprawna ubiegająca się o wydanie karty parkingowej składa wniosek osobiście i podpisuje go w obecności przewodniczącego Zespołu lub osoby przez niego upoważnionej, za wyjątkiem:
- osoby, która nie ukończyła 18. roku życia, za którą wniosek składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów;
- osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską, za którą wniosek składa jeden z rodziców;
- osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie niepozostającej pod władzą rodzicielską lub osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, za którą wniosek składa odpowiednio opiekun lub kurator ustanowiony przez sąd.
- osoba niepełnosprawna odbiera kartę parkingową osobiście po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość albo przez osobę upoważnioną po okazaniu przez nią dokumentu potwierdzającego jej tożsamość oraz pisemnego upoważnienia do odbioru karty parkingowej.
- wniosek placówki składa osoba upoważniona do jej reprezentowania.
Podstawa prawna: Obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 5 lipca 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych (Dz.U. 2022 poz. 1611).
Powiatowy Zespół do Spraw
Orzekania o Niepełnosprawności
w Wodzisławiu Śląskim
(wejście od strony dziedzińca Zespołu Szkół Technicznych, parter pokój nr 9)
ul. Pszowska 92a
44-300 Wodzisław Śl.
tel. 32/ 41-20-967
-----
Przewodnicząca Zespołu: Monika Kantor
Sekretarz Zespołu: Krzysztof Jamrozik
Inspektor: Dorota Zając
Inspektor: Karolina Czyszczon
Podinspektor: Daria Janosz-Wysocka
Podinspektor: Emilia Musioł
Pomoc administracyjna: Karolina Lelek-Jawor
Pomoc administracyjna: Barbara Markiewka
-----
Strony przyjmowane są codziennie:
od poniedziałku do środy w godzinach od 8.00 do 15.00,
w czwartek w godzinach od 8.00 do 17.00,
w piątek w godzinach od 8.00 do 13.00.
-----
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Wodzisławiu Śl.
od 1 listopada 2013 r. funkcjonuje w ramach Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.
KARTY PARKINGOWE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Karta parkingowa potwierdza uprawnienia:
1) do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych;
2) do niestosowania się do niektórych znaków drogowych.
Karta parkingowa jest dokumentem o standardzie międzynarodowym, który obowiązuje na terenie Polski oraz w krajach Unii Europejskiej (jednak w tych krajach mogą obowiązywać odrębne przepisy dla niepełnosprawnych).
Kartę parkingową wydaje się:
1) osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
2) osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
3) placówce zajmującą się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Organem wydającym kartę parkingową będzie Przewodniczący Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Wodzisławiu Śląskim.
Aby otrzymać kartę parkingową, należy złożyć następujące dokumenty:
1) wypełniony wniosek;
2) aktualną fotografię o wymiarach (35mm x 45mm);
3) dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty parkingowej;
4) kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień (wraz z oryginałem do wglądu);
5) dokument tożsamości (dowod osobisty) do wglądu.
Karta parkingowa traci ważność w następujących przypadkach:
1) po upływie terminu ważności karty;
2) w przypadku zgłoszenia utraty karty przez osobę lub placówkę, której wydano kartę;
3) w przypadku zwrotu karty organowi, który ją wydał;
4) w razie likwidacji placówki, której wydano kartę;
5) w razie śmierci osoby, której wydano kartę.
Kartę parkingową umieszcza się za przednią szybą pojazdu samochodowego, a jeśli pojazd nie posiada przedniej szyby- w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności.
Numer konta bankowego, na które należy wnosić opłaty za wydanie karty parkingowej:
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
44-300 Wodzisław Śląski
ul. Bogumińska 2
KONTO:
GETIN BANK S.A. o/Wodzisław Śląski
22 1560 0013 2008 5502 0000 0177
Opłata za wydanie karty parkingowej wynosi: 21,00 złotych
-----